Propozycje zabaw stymulujących rozwój dziecka od pierwszego miesiąca życia:


1. Pierwsze dwa miesiące życia to czas na dotykanie, głaskanie, przytulanie malucha. Można włączać cicho muzykę, ale ostrożnie, z uwagi na niedojrzały jeszcze układ nerwowy.


2. W trzecim miesiącu możemy pokazywać dziecku kolorowe zabawki (na początku żółte i czerwone), zachęcając do spoglądania na nie mówieniem i śpiewaniem. Uczymy też reakcji na dźwięk, bawiąc się zabawką dźwiękową, grzechotką, dzwoneczkiem raz z jednej, raz z drugiej strony (dziecko powinno wodzić wzrokiem za dźwiękiem). Wzmacniając i kształtując chwytanie wkładamy dziecku do rączek miękkie zabawki.

3. Od 4. miesiąca zachęcamy dziecko do intencjonalnego naśladowania wypowiadanych sylab i głosek. Należy powtarzać za maluchem wypowiadane przez niego dźwięki, prowokując do większej aktywności. Istotne jest śpiewne mówienie, zmienianie tempa i wysokości głosu, robienie śmiesznych minek, zaczepianie stymulujące aktywność.

4. Od 6. miesiąca życia dziecka istotne jest prowadzenie dialogu wokalicznego – mówienie do dziecka używając samogłosek i łańcuchów sylab (przy zachowanym kontakcie wzrokowym), czekając na odpowiedź. Można włączyć do tego zabawy paluszkowe.

5. 7-8 miesiąc przynosi czas na czytanie maluchowi krótkich, rymowanych wierszyków oraz wspólne oglądanie książeczek, zabawy w „a ku ku”. Oglądając ilustracje używamy wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Pomocne mogą być wierszyki i piosenki z pokazywaniem, masażyki itp.

6. 9-10 miesiąc to czas na rozwijanie muzycznej wrażliwości dziecka – słuchanie nagrań, śpiewanie, klaskanie. Jeżeli maluch nie wskazuje palcem, należy pokazywać mu swoim i jego palcem obiekty w książeczkach, nazywając je. Bawimy się też wtedy w naśladowanie, uczymy rozumienia poleceń: „daj auto”, „daj misia” itd. Wprowadzamy zabawy manipulacyjne małymi przedmiotami (oczywiście pod kontrolą), aby wzmocnić sprawność rączek.


Powyższe propozycje nie wyczerpują oczywiście możliwości zabawy z własną pociechą. Powinny jednak stać się inspiracją do kolejnych pomysłów na twórcze spędzanie wspólnego czasu z dzieckiem, mające na celu stymulację rozwoju mowy. 

Copyright © 2014 F.H.U M.I.M Magdalena Wróbel. All rights reserved.